صفحه اصلی

به راهنمای بازی استراتژیک گرپولیس خوش آمدید
امپراتوری های
یونان باستان
پیشگفتار
   در این کتابچه سعی شده است مطالب به زبانی ساده و قابل فهم برای خوانندگان عزیز تهیه شود. ما برای اینکه بتوانیم مطالب را در قالبی جذاب فراهم کنیم تا بتوانیم خوانندگان را برای خواندن مطالب و فراگیری نحوه ی انجام بازی ترغیب کنیم، این کتابچه را تهیه کرده ایم.
   بخش اعظمی از این کتابچه بر اساس وقایعی که در یونان باستان اتفاق افتاده، نوشته شده است.
   این کتابچه به سبک قدیم به همراه تصاویر و نقاشی هایی از دوران یونان باستان تهیه گردیده.
   در نوشتن این کتابچه سعی کرده ایم سبک جلد، صفحات و فونت را طوری طراحی کنیم تا خواننده ی عزیز بتواند به یونان باستان سفر کند.
سپاس از همراهی شما
امپراطوری ها و حکومت های یونان

  در سرزمین یونان چندین امپراطور بر بخش ها ی مختلف این سرزمین حکومت می کنند و هر فسمت از این سرزمین برای خود یک امپراطوری مستقل دارد. امپراطور ها سعی می کنند شهرهای خود را در نزدیکی آب ها و دریا بنا سازند تا بتوانند از آب دریا برای انجام امورات خود بهره گیرند، راحت تر از طریق دریا تجارت کنند و بتوانند کشتی بسازند و درهنگام لزوم از آن ها بهره مند شوند.
  هر کدام از امپراطوران در تلاش هستند که صلح و آرامش را برای مردمان خویش فراهم سازند و از منابع شهرشان برای رفاه مردم و قدرتمند سازی نیروهای نظامی خود بهره گیرند.آن ها در تلاشند تا بتوانند به بهترین شیوه ی ممکن از امکانات شهر خود بهره گیرند تا بتوانند کشور قدرتمندتری برای جنگ با دشمنان خویش بسازند.

  منابع طبیعی آنان شامل معادن طلا، نقره، سنگ و چوب درختان برای تامین نیازهای مردم شهر است که با وجود این منابع نیازهای امپراطوری برطرف می شود. به عنوان مثال دیوارهای محافظ شهر ساخته میشود و مجموعه ای از ساختمان ها برای مردم و حکومت بنا می شود. در یونان جمعیت زیادی از مردم شهر به کشاورزی و تولیدات محصولات برای تامین مواد خوراکی مشغول هستند.
جنگ امپراطوری ها

  در یونان امپراطوری ها بخاطر یکسری مسائل با هم وارد جنگ می شوند یکی از این مسائل تصاحب شهر سایرین برای داشتن سرزمینی پهناورتر یا به نوعی شهر گشایی است و گاهی بعضی از امپراطوران بخاطر دشمنی با هم و انتقام جویی وارد جنگ می شوند. یکسری از امپراطوری ها حکومتی قوی تر دارند در نتیجه به سایر امپراطوری ها حمله می کنند و شهر آنان را تسخیر می کنند. از راه نیرو های زمینی و دریایی به شهر دشمن حمله می کنند و اگر قدرتشان بر نیروی دشمن غالب شود نیرو های دشمن را شکست می دهند و در شهر شورش ایجاد می کنند و مردم شهر را مطیع خویش می سازند.
  امپراطوران برای اینکه از پیروزی در جنگ مطمئن شوند اقداماتی انجام می دهند که این اقدامات اطلاعات کافی برای چگونگی پیروزی در جنگ را به آن ها می دهد.

  یکسری جاسوس در امپراطوری های خود پرورش می دهند این جاسوسان در غارها و خارج از دید عموم زندگی می کنند تا در مواقع لزوم حرفه ی خود را بکار گیرند. امپراطوران قبل از جنگ مبلغی را به جاسوسان پرداخت می کنند و آنها را به شهر مورد نظر می فرستند، جاسوسان اطلاعات کافی را در اختیار امپراطوری خود قرار می دهند.   یک اقدام دیگر برای پیروزی در جنگ شبیه ساز حملات است.با شبیه سازی حملات امکان پیروزی در جنگ افزایش می یابد.
آکادمی

  در یونان امپراطوران و مردم برای پیشرفت و دانشمندان و محققان ارزش زیادی قائل هستند به همین خاطر در هر شهر بنایی برای گردهمایی دانشمندان و محققان می سازند و برای انجام تمام امورات شهر و هر گونه تکنولوژی و پیشرفتی به آن ها مراجعه می کنند و از آنان مشورت می گیرند و از تحقیقات ایشان بهره مند می شوند.

تسخیر شهر دشمن

  امپراطور دستور بررسی و تحقیق یک تکنولوژی را می دهد تا محققان روی آن تکلونوژی تحقیقات لازم را انجام دهند و از آن برای قدرتمندتر شدن امپراطوریشان استفاده کنند.
  اگر امپراطور قصد تسخیر شهری را داشته باشد برای داشتن اطلاعات درباره ی کشتی تسخیر کننده و حالت تسخیر دستور انجام تحقیقات را صادر می کند و پس از دریافت نتیجه ی تحقیق، امورات را از پیش می برد، از جمله ساخت کشتی تسخیر کننده.

  پس از آن امپراطور به شهر مورد نظر حمله ( ایجاد شورش) می کند. اگر امپراطوری مهاجم توسط نیروی زمینی که برای تسخیر ارسال کرده، بتواند نیروی زمینی دشمن را شکست دهد شورشی در شهر برپا خواهد شد. پس از گذشت مدت زمان معینی کشتی های تسخیر کننده را به شهر مورد نظر ارسال می کند تا شهر را به تسخیر در آورند. البته چون این کشتی ها قدرت حمله و دفاع در برابر دشمن را ندارند به همراه این کشتی ها یکسری کشتی هجومی هم فرستاده می شود و نیروها را هم به همراه کشتی حمل و نقل به امپراطوری مورد نظر می فرستند. 
این کشتی ها در شهر تسخیر شده می مانند تا بتوانند حکومت آن شهر را تثبیت کنند و شهر را اداره کنند.
ارسال این کشتی ها هم در مدت زمان معینی صورت می گیرد، اگر خارج از مدت زمان معین کشتی ها فرستاده شوند حاکم قادر به تسخیر آن شهر نخواهد بود.
ایزدان یونان

  ایزدان آفرینش تلاش می کنند تا با بیانی ساده آفرینش جهان را توصیف کنند. ابتدا نیستی حاکم بوده سپس گایا ( زمین) و برخی موجودات الهی همچون عشق و پرتگاه خلق شدند. گایا بدون وجود هیچ جنس مذکری اورانوس (آسمان) را به دنیا آورد. کرنوس یکی از فرزندان گایا در مقابل پدرش (اورانوس) ایستاد و او را از حکومت بر تایتان ها (سایر فرزندان گایا و اورانوس) برکنار کرد و خود حاکم تایتان ها شد. بار دیگر پدر و پسر در مقابل هم قرار گرفتند و زئوس (پسر کرنوس) پدر خود را کشت و تایتان ها را سرنگون ساخت و ایزد آسمان و زمین شد. زئوس بیم داشت که این اتفاق هم برای او بیفتد و فرزندش او را شکست دهد پس فرزندش را که در شکم همسرش بود، بلعید. روزی زئوس دچار سردردی شدید شد و سپس فرزند بلعیده شده اش (آتنا) از پیشانی او مثل یک زن کامل و زره پوش متولد شد.

  این الهه را بخاطر تولد از پیشانی الهه خرد و حکمت نامیدند. آتنا مورد لطف پدر بود و نور چشمی زئوس است او شهر بزرگی در یونان یافت و آن را آتن نامید وی همیشه نگهبان آن شهر است.
  هرا همسر زئوس، الهه ی خانواده و ملکه ی ازدواج است همچنین او حامی زنان شوهر دار است و زنی بسیار حسود است او دائم در حال انتقام گرفتن از معشوقه های زئوس است.
  آسمان ها و زمین بین سه برادر (زئوس، پوزیدن و هیدس)  تقسیم شد و هریک فرمانروای بخشی از عالم شد. آسمان و زمین ازآن زئوس شد، آب ها و دریاها به پوزیدن و دنیای زیر زمین و مردگان به هیدس رسید.
  پوزیدن برادر زئوس و ایزد آب ها و دریاها است. حیوان مورد علاقه ی او اسب بود و او همواره نیزه ی 3 سری برای شکار ماهی در دست داشت.
  آرتمیس دختر زئوس  الهه ی تمام حیوانات و شکار است. هم چنین نماد باکرگی و پاک دامنی است. او محافظ دختران است اما گاهی اوقات دختران را هدف قرار می دهد و موجب مرگ آنان می شود.
  هیدس فرمانروای دنیای مردگان، ایزد ثروت و دارای معادن ارزشمندی چون آهن است. او خواهر زاده ی خود را دزدیده و الهه ی دنیای زیرین کرد. او یک کلاه دارد که توسط آن می تواند ناپدید شود.
یونانیان و ایزدان

  یونانیان برای توصیف پدیده های طبیعی، مسائل فرهنگی و روابط خود با دوستان و دشمنان از ایزدان استفاده می کنند.
یونانیان بخاطر اینکه مورد خشم و نفرین ایزدان و الهه ها قرار نگیرند به آن ها ادای احترام می کنند و از الطاف و قدرت آن ها برای انجام امورات خود بهره می گیرند. آنان بر روی کوه آلمپ ( بلندترین کوه یونان) سکونت گزیدند و اگر هم به سفرهای طولانی بروند باز به خانه ی خود یعنی آلمپ باز می گردند. ایزدان و الهه ها ظاهری شبیه انسان دارند هر چند قدرت تغییر فیزیک خود را به سایر موجودات و حیوانات نیز دارند.
   زئوس ایزد زمین و آسمان، بهشت و جهنم است و شاه تمام ایزدان، هرا الهه ی ازدواج وملکه ی خانواده، پوزیدن ایزد دریاها، آرتمیس الهه ی شکار و حیوانات، هیدس ایزد

مرگ و حاکم دنیای مردگان و آتنا الهه ی خرد و حکمت است.
هر کدام از امپراطوران سعی می کند که مورد لطف الهه ها و ایزدان قدرت قرار گیرد و خشم آنان را برافروخته نکند. چون اگر خشم هر یک از آنان برانگیخته شود بلایی بر سر امپراطوری آنان نازل می شود.
یونانیان زمانی که می خواهند به سفرهای دریایی  و یا با کشتی به جنگ بروند، به معبد می روند و به پوزیدن ادای احترام می کنند تا آب ها را برای آن ها رام کند و کشتی های آن ها در دریاها و اقیانوس ها ی آرام به مقصد برسند. اگر زمانی با مردم دشمنی کند مردم مورد نفرین او قرار می گیرند و خشک سالی و سیل و طوفان و یا یورش اسب ها آنان را در بر می گیرد.
هیدس اگر مردم را نفرین می کرد باعث بیماری و مرگ مردمان می شود. در زمان جنگ به هیدس ادای احترام می کنند و از قدرت او بهره مند می شوند و مردم کشورهای دشمن را مورد نفرین قرار می دهند و خود کشی و بیماری را در آنها رواج می دهند تا موجب مرگ آنان شوند.
الهه آتنا بسیار با ذکاوت است و اگر در معبد مورد احترام مردم واقع شود و به او ادای احترام کنند، می تواند در جنگ کمک به سزایی برای آن ها باشد.
پایان


در دنیای امروز انسان برای سپری کردن زمان خود به دنیای مجازی روی آورده است که در این دنیای مجازی انواع رسانه های جمعی بی شمار سایت وب سایت و وبلاگ که در جهت توسعه ی اطلاعات و تجربه انسانی ایجاد شده است را ، یافت. در طی دهه های گذشته تغییرات گسترده و چشمگیری در رابطه با ارتقای کیفیت فضای مجازی ایجاد شده است که یکی از مهمترین این فضاها بازی های سیستمی ( شامل بازی های رایانه ای- بازی های اندرویدی- بازی های پلی استیشن و...) بوده که اکنون بسیار گسترده‌تر و پیشرفته تر از قبل شده و در قالب اپلیکیشن ها و بازی های آنلاین و غیره آنلاین توسعه یافته است.

درباره ی بازی گرپولیس:

ایده ی بازی گرپولیس در سال ۱۳۹۳ با الهام از بازی آلمانی گرپولیس جرقه ی ذهنی ایجاد کرد و در همین سال انجام این پژوره شروع شد. زمان شروع فعالیت تا بهره گیری از این بازی ۲ سال به طول انجامید، و سرانجام سال ۹۵ بازی به مرحله بهره وری رسید و تا کنون نیز فعالیت داشته است. تمامی بخش های بازی به طور کامل از زیر بنا توسط تیم برنامه نویس ساخته و پرداخته شده است و در بسیاری از قواعد دخل و تصرف به منظور رشد بازی صورت گرفته است. از جمله تغییرات جزئی اما مهم، این که کاراکترهای این بازی با توجه و عنایت به فرهنگ اسلامی و جامعه ایرانی تغییر یافته است.


هدف از ایجاد بازی گرپولیس:


از دلایل ایجاد این بازی به وجود آوردن بستری برای گذراندن اوقات فراغت هم وطنان عزیز
_صرف هزینه ی خیلی کمتر و مقرون بصرفه بدون فیلترینگ
_ایجاد متونی قابل فهم به زبان فارسی برای هم وطن ایرانی
_ایجاد بستری مناسب برای سپری کردن اوقات فراغت
_ایجاد ارتباط با سایر کاربران
_و تجربه ی کار و بازی گروهیعوامل بازی گرپولیس:

علی نادری
فروزان خلیلی

شرح وظایف:
علی نادری:
برنامه نویس و بنیان گذار

فروزان خلیلی:
پشتیبانی
تولید محتوا
بهبود رابط کاربری
عیب یابی و تست
ترجمه متون